Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu dahilinde üye firmalara malzeme alışveriş fırsatı sunan Türkiye Materials Marketplace (TMM) ile firmalar başarılı iş birlikleri kurarak döngüsel ekonomiyi süreçlerine dahil etmeye devam ediyor.

Son olarak, döngüsel ekonominin “geri kazanım modeli”ne uygun bir iş birliği Anako ve Arkim arasında gerçekleşti. Bu alışveriş ile Anako’nun yumurta kabuğu Arkim tarafından yeni nesil gıda takviyesi olarak değerlendirilerek malzemenin katma değeri artırılmış, dolayısıyla “ileri dönüştürülmesi” sağlanmış oldu.

Arkim, doğal bir kalsiyum kaynağı olan yumurta kabuğunu kullanarak ilaç sanayi, kozmetik, gıda ve bunun gibi farklı sektörlerde kullanabilecek ürünler üretmektedir. Bu doğrultuda, Anako’nun üretim dışı çıktısı olan yumurta kabuklarının içeriğindeki kalsiyum muhteviyatı, Arkim tarafından kalsiyum takviyesi olarak değerlendirilmektedir.

Geliştirdikleri yenilikçi çalışmalarla, yumurta kabuğunu çeşitli alanlarda değerlendiren Ar-kim, TMM aracılığı ile daha önceden de bir araya geldiği Anako ile başarılı bir iş birliği yürütüyor.

Siz de yapabilirsiniz

Siz de ürettiğiniz atıkları TMM Platformuna ekleyip atıklarınızdan ekonomik fayda sağlayabilirsiniz

Eğer lisanslı bir atık alıcısıysanız buraya tıklayarak TMM Platformundaki atıkları inceleyebilirsiniz

Henüz üye değilseniz, TMM Platformuna üye olmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli

ANAKO YUMURTA ÜRÜNLERİ HAKKINDA

2006 yılında kurulan Anako Yumurta ve Ürünleri, 2010 yılından beri pastörize sıvı yumurta üretimi yapmaktadır.

Anako, ileri seviye teknolojiyi kullanarak ürettiği pastörize sıvı yumurta ürünlerini gıda güvenliği, hijyen, sağlık, verimlilik ve kullanım kolaylığına verdiği önemle endüstriyel mutfakların ve endüstriyel ölçekte yumurta kullanan üreticilerin kullanımına sunmaktadır.

ARKİM HAKKINDA

Arkim Kimyevi Maddeler 2011 yılında, “Yumurta Kabuğundan Doğal Antibakteriyel Elde Edilmesi Projesi” ile almaya hak kazandığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle kurulmuştur. Mevcutta gıda üreticileri tarafından kullanılan potasyum sorbat, sodyum benzoat ve natamisin gibi kimyasal koruyuculara Türkiye’de ve dünyadaki tek doğal alternatif gıda koruyucusu olan “ArCa Doğal Antibakteriyel”in patent sahibi ve üreticisidir.