Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu’nun ilk üyelerinden olan Fazla ile 2019 yılından beri çalışmalarımız devam ediyor. Fazla; sürdürülebilir bir iş modeli geliştirirken Dünya adına etki odaklı çalışmak ve bu anlamda gençlere örnek olmak misyonu ile 2016 yılında, Fazla Gıda ismiyle, kurulan bir sosyal girişim. Küresel gıda kaybı ve israfı problemini işin kalbine koyarak çıkılan bu serüvende Gıda Kazanımı Hiyerarşisi önergeleri doğrultusunda teknoloji tabanlı, bütünsel atık yönetimi çözümleri geliştirilmektedir.

Ulusal temsiliyetin son adımı ve küreselleşme hedefinin ilk adımı olarak geçtiğimiz mart ayında 7 yıl içinde geliştirdiği uzmanlığı İspanya’ya taşıyan Fazla, yakın geçmişte B Corp ağının da bir parçası oldu. Sahip oldukları bütünsel ve proaktif yaklaşımla semptomları tedavi etmeyi değil, sorunları çözmeyi hedefleyen bir ekip olduklarını belirten Fazla Pazarlama ve İş Geliştirme Lideri Koray Koçer "iş birliği içinde olduğumuz kurumların atık yönetimi ve sürdürülebilirlik departmanı gibi çalışarak iş yapış şekillerine ve kültürlerine uygun şekilde süreçlerimizi tasarlıyoruz. Veri odaklı yaklaşımımız ile tüm süreçleri uçtan uca izlenebilir ve yaratılan etkiyi görünür kılıyoruz" diyor.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ise bu yıl Dünya Gıda Günü’nde "gıda atığı" odaklı bir belgesel ile farkındalık yaratmayı hedefledi. Bu noktada İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye (BCSD Türkiye)) desteği ile EBRD’nin, Fazla ile yolları kesişti.

Fazla, "fazlayı faydaya çevirme" bilinciyle hareket ederek Fazla Mobil Uygulaması ile işletmelerin ve marketlerin gün içinde ürettiği fazla ürünleri sürpriz kutu konseptiyle son tüketiciyle buluşturuyor. Fazla ile tüketiciler %50 indirimli alışveriş yaparken aynı zamanda gıda kurtarma hareketinde yer alarak Dünya için #fazlaiyi bir adım atmış oluyorlar. 

EBRD x Fazla iş birliğinde gerçekleşen belgesele ulaşmak için lütfen tıklayınız