EBRD Heyet Gezisi Tayvan - Döngüsel Çözümlerin Geliştirilmesi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) aktif olarak çalıştığı ekonomiler ve paydaşları arasında döngüsel ekonomi uygulamalarını teşvik etme çabalarının bir parçası olarak Mısır, Ürdün ve Türkiye' deki iş birlikçilerinden oluşan bir ekiple  24-27 Eylül 2019 tarihleri arasında Taipei şehrine bir ziyaret düzenledi. SKD Türkiye Genel Sekreteri Konca Çalkıvik’in de seçili delegeler arasında bulunduğu bu teknik gezi, EBRD Teknik İş birliği Fonu tarafından desteklenmiş ve döngüsel ekonomi çözümlerini teşvik etmek amacıyla Bilgi Endüstrisi Enstitüsü tarafından sunulmuştur.

Saha ziyaretleri ile zenginleştirilen gezi programının bir parçası olarak, delegasyon ekibi döngüsel ekonomi gelişiminde önemli rol oynayan yerel lider şirketleri; Spring Pool Glass, ECOVE, Yuen Foong Yu, Kintech Teknoloji, Enrestec'i ziyaret etti. Bu firma ziyaretleri sırasında, katılımcılar şirketlerin operasyonel süreçlerini, yenilikçi iş modellerini, yeşil teknolojilerini, ürünlerini ve çözümlerini yakından gözlemleme fırsatı buldular.

Firma ziyaretlerine ek olarak gezi kapsamında, devlet kurumları, kurumlar, işletmeler ve Tayvan Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi'nden delegelerin dahil olduğu çeşitli toplantılar gerçekleşti.

Bu toplantılar süresince, Ekonomik İşler Bakanlığı’nın Sanayi Kalkınma Bürosu, Çevre Koruma ajansı ve öncü firmalardan yetkililer elektronik atıkların geri dönüşümü, hammaddeler, biyoenerji ve teknoloji gibi çeşitli konularda bilgi ve görüşlerini de paylaştı. Gezi kapsamına ayrıca Tayvan'daki yeşil ekonomi, çevre koruma ve döngüsel ekonomiye odaklanan en kapsamlı uluslararası buluşma olarak tanımlanan 2019 Dairesel Ekonomi Tayvan Ticaret Fuar'ı ziyareti de dahil edildi.

Bu başarılı gezi organizasyonu dahilinde gerçekleşen, döngüsel ekonomiye geçişi destekleyecek saha ziyaretleri, strateji paylaşım olanakları ve birebir görüşmeler oldukça faydalı olurken, döngüsel ekonomi ile ilgili bilgi ve paylaşımı imkanları, uluslararası iş birliği fırsatlarının görüşülmesi açısından da önemli imkanlar sağladı.