TMM'nin döngüsel ekonomi ve endüstriyel simbiyoz imkanlarının araştırılması, firmaların döngüsel ekonomi yoluyla çevresel ve ekonomik fayda üretebilmelerine destek olma sürecinde bir malzeme alışverişi daha başarıyla gerçekleşti.

TMM üyelerinden Arkim ile Nurol İnşaat arasında gerçekleşen 11. alışverişte Nurol'un kapanan şantiyesinden çıkan ikinci el çelik konstrüksiyon Arkim tarafından yeni kurduğu işletmesinde kullanılmak üzere alındı.

Nurol İnşaat kapanan şantiyelerinden çıkan ikinci el malzemeleri için TMM Platformu ile bağlantıya geçti ve platform aracılığıyla, hali hazırda yeni bir tesis kurmakta olan Arkim'e ulaştı.

Yumurta kabuklarından doğal gıda koruyucu üretim yapan ve kapasitesini artırma aşamasında olan Arkim ile Nurol İnşaat arasındaki bu bağlantı sayesinde her iki firma için de verimli bir alış veriş ve işbirliği gerçekleşmiş oldu.

Siz de yapabilirsiniz

  • Siz de ürettiğiniz atıkları TMM Platformuna ekleyip atıklarınızdan ekonomik fayda sağlayabilirsiniz
  • Eğer lisanslı bir atık alıcısıysanız buraya tıklayarak TMM Platformundaki atıkları inceleyebilirsiniz
  • Henüz üye değilseniz, TMM Platformuna üye olmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

NUROL İNŞAAT HAKKINDA

NUROL GRUP'un iç şirketi olan NUROL İNŞAAT VE TİCARET A.Ş. (“NUROL”) 1966 yılında genel bir uluslararası müteahhitlik şirketi olarak kuruldu. Nurol İnşaat, Türkiye'de ve Dünya'da büyük ölçekli, yüksek teknolojili projeler yürütmektedir. Nurol, inşaat ve imalat mühendisliği altyapı işleriyle olduğu kadar aynı zamanda çok disiplinli becerileri, dünyanın dört bir yanındaki büyük altyapı projelerinin mühendislik, inşaat ve bakım hizmetleriyle ön plana çıkmaktadır.

ARKİM HAKKINDA

Arkim Kimyevi Maddeler 2011 yılında, “Yumurta Kabuğundan Doğal Antibakteriyel Elde Edilmesi Projesi” ile almaya hak kazandığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle kurulmuştur. Mevcutta gıda üreticileri tarafından kullanılan potasyum sorbat, sodyum benzoat ve natamisin gibi kimyasal koruyuculara Türkiye'de ve dünyadaki tek doğal alternatif gıda koruyucusu olan “ArCa Doğal Antibakteriyel”in patent sahibi ve üreticisidir.

Melis Cengizhan
Project Responsible