Türkiye Materials Marketplace aracılığıyla başarılı iş birlikleri kurulurken, firmaların malzeme alışveriş fırsatlarının uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi ve üretim sürecinde alternatif malzemelerin kullanılması için gereken analiz ve yatırım çalışmaları da desteklenmeye devam ediyor.

Bünyesindeki biyogaz tesisinde organik atıkları değerlendirerek enerji üretimi yapan ve TMM projesi ile alternatif organik atık bulmayı amaçlayan PepsiCo, platform aracılığıyla Aromsa ile bir araya gelmiş ve TMM'nin 6. alış verişi olarak iki firma arasında ilk iş birliği ve alışveriş gerçekleşmişti. Bu alışveriş ile Aromsa'nın yaklaşık 20 tonluk organik atığı PepsiCo tarafından enerji üretiminde kullanılmıştı.

Aromsa ile iş birliklerini TMM üyelerine özel The Circular Vouchers teknik destek hibesi alarak bir adım ileriye taşıyan PepsiCo, biyogaz tesisi süreç verimliliğini en üst düzeye çıkarmak, üretim şartlarının optimizasyonunu sağlamak ve kalitesini kontrol etmek amacıyla detaylı bir çalışma yaptı.

Prof. Dr. Altunay Perendeci önderliğinde yürütülen çalışmada PepsiCo'nun kendi atıklarıyla birlikte Aromsa'nın atıklarının farklı kombinasyonları detaylı olarak incelenerek en verimli senaryolar ve ilgili işletme koşulları belirlenmiştir. Ayrıca farklı senaryolar için gerekli olan ilave yatırımlar da analiz edilmiştir.

The Circular Vouchers desteğiyle tamamlanan bu çalışmaların sonuçları doğrultusunda Aromsa atıklarında 32 ton'luk bir miktar daha biyogaza dönüştürülmüş ve PepsiCo Aromsa'dan atıklarını düzenli olarak almaya ve enerji üretiminde en yüksek verimi elde etmeye başlamıştır.

Yapılan çalışma, uygun formülasyonlarda Aromsa'nın organik atıklarının proseslerdeki biyolojik performansı arttırdığını göstermiş ve bu sayede daha çok elektrik ve ısı enerjisi üretilmesini sağlamıştır.

TMM aracılığıyla kurulan bu iş birliği ile, Türkiye'de aroma üretiminde öncü konumda olan Aromsa'nın gıda işleme atıkları periyodik olarak PepsiCo tesislerinde biyogaza çevrilerek enerji olarak değerlendirilmektedir.

Siz de yapabilirsiniz

Siz de ürettiğiniz atıkları TMM Platformuna ekleyip atıklarınızdan ekonomik fayda sağlayabilirsiniz

Eğer lisanslı bir atık alıcısıysanız buraya tıklayarak TMM Platformundaki atıkları inceleyebilirsiniz

Henüz üye değilseniz, TMM Platformuna üye olmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

AROMSA HAKKINDA

Dünyanın önde gelen aroma üreticileri arasında yer alan Aromsa, ileri teknolojiyi doğal hammaddeler ile birleştirerek, gıda sektörünün her alanına başta çok geniş bir aroma portföyü olmak üzere; ekstraktlar, sos ve şuruplar, karamelize şeker, karamel renklendirici, meyve tozları, enzim modifiye süt ürünleri, baharat karışımları tasarlamakta, üretmekte ve sunmaktadır. Bakanlık onaylı ar-ge merkezinde global trendler doğrultusunda inovasyon çalışmalarını yürüten Aromsa, sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda çevresel etkileri azaltmayı amaçlamaktadır.

PEPSICO HAKKINDA

Dünyanın lider yiyecek-içecek şirketi olan PepsiCo, bünyesinde yer alan Frito Lay, Quaker, Pepsi, Tropicana ve Gatorade şirketleri ile 200'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

PepsiCo, sürdürülebilir büyümeye odaklandığı “Fayda Gözeten Performans” vizyonu etrafında tüketicilerin hayatlarına keyif katan besleyici, lezzetli gıda ve içecekler üretiyor.

Melis Cengizhan
Project Responsible