SKD Türkiye ve EBRD iş birliği ile yürütülen Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu (TDEP) farklı araçlarla üyelerini döngüsel ekonomiye geçişte ihtiyaç duyabilecekleri çözümlerle buluşturarak desteklemeye devam ediyor.

TDEP kapsamında, üyelerimizin döngüsellik performanslarını ölçmeleri ve geliştirmelerine katkı sağlamak üzere, Döngüsel Geçiş Göstergeleri (CTI) dijital aracı ve metodolojisine yönelik kapsamlı bir destek programı ücretsiz olarak sunulacaktır.

SKD Türkiye’nin çatı örgütü Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD) tarafından döngüsellik ölçümü için uluslararası bir çerçeve olarak geliştirilen “Döngüsel Geçiş Göstergeleri” (CTI) uluslararası şirketlerden KOBİ’lere kadar her ölçekteki şirkete döngüsellik performansını belirlemek ve iyileştirmek üzere yol gösteren bir araçtır. Bu araç, şirket, işletme, ürün, vb. olmak üzere farklı seviyeler için uygulanabilmektedir. CTI, malzeme akış analizi yaklaşımı kullanarak ve farklı döngüsellik göstergeleri üzerinden firmaların döngüsellik ile ilgili güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesini, risk ve fırsatların değerlendirilerek döngüselliğin şirket stratejilerine dâhil edilmesini sağlar. CTI aracı ile ilgili detaylar ve uygulama örnekleri için bağlantıyı takip edebilirsiniz.: https://ctitool.com/

TDEP üyelerine yönelik teknik destek hibesi kapsamında yapılan bu çağrı ile, seçilecek şirketlere WBCSD ve SKD Türkiye iş birliği ile ücretsiz olarak, 3 ay sürecek kapsamlı bir destek programı sunulacaktır. Destek programı kapsamında şirketler, CTI metodolojisi ve CTI aracı ile ilgili eğitim alacak, dijital CTI Pro aracına erişim sağlayacak, düzenli toplantılar aracılığıyla CTI adımları detaylı olarak irdelenerek şirketlerin gelişimleri değerlendirilebilecektir. Ayrıca her şirkete özel olarak, gerçekleştirdikleri CTI uygulaması ile ilgili bire bir danışmanlık alabilecekleri bir toplantı olanağı sağlanacaktır.

Seçilecek firmalar WBCSD tarafından uygulanacak CTI Kullanıcı Grubunun bir parçası olarak aşağıdaki olanaklara erişim hakkı kazanacaktır:

 • Kapasite geliştirme
  • CTI Interactive Web Seminerine erişim (her şirketten 3 kişi)
  • CTI Online Eğitimine erişim (her şirketten 3 kişi)
 • CTI Tool Pro'ya 3 aylık erişim:
  • Her şirket için bir hesap (sınırsız kullanıcı, sınırsız değerlendirme olanağı ve kullanım desteği)
 • CTI uzmanlarıyla düzenli toplantılar
 • Her şirkete özel birer hızlı tarama toplantısı ile uygulamanın validasyonu ve sonuçların yorumlanarak şirkete bire bir danışmanlık verilmesi
 • İstenmesi halinde WBCSD web sitesinde ve sosyal medyada iyi uygulama paylaşımları

Program faaliyetleri İngilizce olarak yürütülecektir.

Programa katılmak için başvuru formunu doldurarak 31 Ağustos 2022 tarihine kadar serrae@skdturkiye.org adresine iletebilirsiniz.

Program detaylarına ve başvuru formuna ulaşmak için lütfen tıklayınız.