Döngüsel Geçiş Göstergeleri (CTI) net-sıfır, doğa pozitif ve adil bir dünya için çözümler üretmek üzere, şirketlerin döngüsel performanslarını iyileştirmeye yardımcı olma amacıyla Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD) tarafından tasarlanmış döngüselliği ölçen uluslararası bir çerçevedir.

CTI, ürünlerin, süreçlerin veya şirketlerin döngüselliğini malzeme girdi ve çıktıları üzerinden hesapladığı kolay, objektif ve nicel bir çerçevedir. CTI, uluslararası şirketlerden KOBİ’lere kadar tüm seviyelerdeki şirketlerin, döngüselliği stratejilerine dahil etmelerini destekler.

SKD Türkiye olarak Türkçe’ye kazandırdığımız, CTI çerçevesinin ilk versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz. Şubat 2021’de yayınlanan CTI v2.0 ile 94 ülkeden 1800 organizasyona ulaşarak dünya çapında yaygın olarak uygulanmaya başlamıştır.

Sürekli geliştirilen CTI çerçevesinin üçüncü ve en yeni versiyonu olan CTI v3.0;

  • Döngüsel stratejilerin sera gazı emisyonlarındaki etkisini ölçmek için yeni bir metodoloji,
  • Kullanım ömrünü uzatma için yeni göstergeler,
  • Harekete geçebilmek için daha geniş bir rehberlik sunmaktadır.

Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu olarak, şirketleri CTI çerçevesini kullanarak döngüselliklerini ölçmeleri konusunda destekliyoruz. Risk ve fırsatları belirleyerek şirketler için döngüsel öncelikleri ve hedefleri tanımlamaya yardımcı olan CTI çerçevesi ile şirketlerin döngüsel geçişini kolaylaştırmayı ve hızlandırmayı hedefliyoruz.

11 Mayıs 2022 Çarşamba günü 11.00 ve 17.00’da 2 seans olarak düzenlenecek CTI v3.0’in çevrimiçi lansmanına katılmak için buraya tıklayınız.

CTI hakkında daha detaylı bilgi için melisc@skdturkiye.org üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.