İkinci Atık Değişimi Esan ve Exitcom Arasında!

Türkiye Materials Marketplace üyesi Eczacıbaşı Holding firmalarından Esan, atık tonerlerini TMM Platformu üzerinden Exitcom’a Mart 2018’de iletti.

Eczacıbaşı bünyesindeki TMM üyesi 4 şirketten biri olan Esan, bünyesinde üretilen atık tonerleri bugüne kadar bertaraf ücreti ödenerek yönetmeliklere uygun şekilde bertaraf firmasına iletiliyordu.

TMM üyelerine yapılan bilgilendirme ve webinarların ardından, Esan, toner ve floresan atıklarını TMM platformuna yükledi. Platform üyesi olan Exitcom bu atık ilanının üzerine Anadolu Etap ile iletişime geçip atıklarına talip olduğunu belirtti. TMM platformu üzerinden yapılan bu alışveriş sayesinde 30 kg atık toneri TMM platformu sayesinde bertaraf edilmek yerine geri dönüşüme gönderilmiş oldu.

Atık alış verişinin faydaları

TMM Platformu üzerinden gerçekleşen ilk atık alış verişine benzer şekilde, bu alışveriş sayesinde de döngüsel ekonominin temel hedefi olan sıfır atığa yaklaşma prensibiyle hem ulusal ekonomiye hem de sürdürülebilir bir çevreye katkıda bulunulmuştur.

Esan, atık bertarafı için ayrıca ücret öder iken, yapılan bu çalışma sayesinde bertaraf bedeli ortadan kalkmış; atıklar geri dönüşüme gönderilmiştir.

Bertaraf bedeli ödenmediği için ekonomik fayda sağlanmasının yanı sıra atıkların geri dönüşüm tesisine iletilmesi ile hammadde kullanımı azaltılmış, karbon salımı azaltılarak enerji tasarrufu ve çevresel fayda da sağlanmıştır.

Esan tarafından iletilen atık tonerler, Exitcom tarafından %95 geri kazanım oranlarıyla geri dönüştürülmüştür.

Esan Hakkında

Seramik fabrikalarına hammadde temini amacı ile 1978 yılında kurulan Esan, bugün Türkiye'nin önde gelen endüstriyel mineral ve metalik maden üretici ve ihracatçılarındandır.

Esan, başta seramik sanayi olmak üzere, kaynak elektrot, cam, refrakter, emaye, aşındırıcı, izolasyon, boya, plastik, inşaat, çimento, kompoze taş, demir-çelik, döküm, rutil, zirkonyum silikat, titanyum oksit, silikon karbit ve kalsine alumina öncelikli olmak üzere 150’den fazla ürün grubu ile hizmet sunmaktadır.

Exitcom Hakkında

Türkiye’nin ilk ve tek Lamba/ Floresan, Kartuş/ Toner ve Pil geri kazanımını sağlayan; tüm AEEE gruplarını işleyebilen entegre bir tesise sahip olan Exitcom aynı zamanda elektronik atıklarının yönetimlerini kolaylaştırmak ve ortaya çıkabilecek riskleri azaltmak amacıyla müşterilerine bilgi güvenliği çerçevesinde veri imha ve arşiv imhası hizmeti de sunmaktadır.

Siz de yapabilirsiniz

Siz de ürettiğiniz atıkları TMM Platformuna ekleyip atıklarınızdan ekonomik fayda sağlayabilirsiniz

Eğer lisanslı bir atık alıcısıysanız buraya tıklayarak TMM Platformundaki atıkları inceleyebilirsiniz

Henüz üye değilseniz, TMM Platformuna üye olmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.