Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu faliyetleri kapsamında, metal sanayii ve alt sektörlerinin endüstriyel atık, yan ürün değerlendirmesi, ikincil ham madde kullanımı uygulamalarının arttırılması ve yaygınlaştırılması için hazırladığımız “Metal Sanayii Kılavuzu”nu sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Kılavuzun ana amacı, metal sanayi ile ilgili başta “geri kazanım-geri dönüşüm ve endüstriyel simbiyoz” olmak üzere döngüsel ekonomi uygulamalarının yaygınlaştırılması, boşluk ve ihtiyaç olan alanlara yönelik çalışmaların yoğunlaştırılması ve desteklenmesidir. Bu bağlamda, üye firmaların geri kazanım-geri dönüşüm ve endüstriyel simbiyoz fırsatlarını belirlemelerine ve TMM dijital platformu başta olmak üzere platform olanaklarını daha etkin kullanmalarına yardımcı olunması hedeflenmektedir. Kılavuzun aynı zamanda sektörel ve sektörler arası iş birliklerinin geliştirilmesine katkı sağlaması da beklenmektedir.

Kılavuz platformda edinilen deneyimin yanı sıra ilgili pek çok kaynaktan yararlanılarak hazırlanmış, hem metal sanayi hem de metal sanayinin etkileşim içinde olduğu sektörlerden çok sayıda uzman, firma ve sektör kuruluşunun görüş ve katkıları da alınmıştır. Kılavuzda belirtilen fırsatlar hem uygulaması olan hem de uygulama potansiyeli içeren fırsatlar olup sektörden gelen görüşler doğrultusunda mevcut uygulanma durumu ile ilgili de bilgi verilmektedir.

Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu üyelerine özel olarak hazırlanan Metal Sanayii Kılavuzuna erişim ve daha detaylı bilgi için melisc@skdturkiye.org adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 Eğer üye değilseniz, ücretsiz platform üyeliği için ilgili dökümanlara buradan ulaşabilirsiniz. 

Metal endüstrisini, alt sektörlerini ve bu sektörler ile endüstriyel simbiyoz imkanı olan çok sayıda farklı sektörü ilgilendiren ve farklı konuşmacıların sektörün döngüsel ekonomi yaklaşımı ve uygulamaları hakkında deneyimlerini paylaştığı ‘’Sektörel Buluşmalar: Metal Sektöründe Döngüsel Ekonomi Fırsatları’’ etkinliğimizin kaydına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.