TMM Aracılığıyla 5. Malzeme Alışverişi Gerçekleşti!

TMM’nin döngüsel ekonomi ve endüstriyel simbiyoz imkanlarının araştırılması, firmaların döngüsel ekonomi yoluyla çevresel ve ekonomik fayda üretebilmelerine destek olma sürecinde bir malzeme alışverişi daha başarıyla gerçekleşti.

TMM’nin güçlü network imkanı ve desteği ile Anako ve Arkim arasında gerçekleşen alışverişte, Anako’nun üretim dışı çıktısı olan yumurta kabukları, Arkim tarafından doğal gıda koruyucusu yapımında kullanılmak amacıyla değerlendirildi.

Anako 2012-2013 yıllarında kurduğu “Kabuk öğütme ve kurutma ünitesi” ile üretim süreci sonucunda oluşan yüksek miktarda yumurta kabuğunu atık olmaktan çıkarıp ekonomiye kazandırmış, yumurta kabuğunun muhteviyatında bulunan yüksek miktarda kalsiyum karbonat ve antibakteriyel özelliği nedeniyle, ilaç ve gıda endüstrisinden tarıma kadar birçok alanda kullanılabilen yeni bir yan ürün elde etmiştir.

TMM Platformu ile yumurta kabuğunu hammadde/yardımcı malzeme olarak kullanabilecek daha fazla üreticiye ulaşmayı amaçlamış ve Arkim ile başlayan bu işbirliği ile amacına ulaşmıştır.

Arkim, yumurta kabuğundan gıda sektörü için en uygun olacak şekilde bir doğal gıda koruyucu üretimi sağlarken atık yumurta kabuklarını değerlendirip, ekonomiye tekrar kazandırarak ekonomik ve çevresel fayda sağlamış oldu.

Geliştirdikleri yenilikçi çalışmalarla, yumurta kabuğunun antibakteriyel özelliğini, kimyasal gıda koruyucularının aksine, zararlı etkileri olmayan doğal bir gıda koruyucu üreterek değerlendiren Ar-kim, Yumurta Kabuğundan Doğal Antibakteriyel üretimini arttıracaklarını ve bununla beraber TMM aracılığı ile Anako ile işbirliğine devam edeceğini belirtti.

Siz de yapabilirsiniz

Siz de ürettiğiniz atıkları TMM Platformuna ekleyip atıklarınızdan ekonomik fayda sağlayabilirsiniz

Eğer lisanslı bir atık alıcısıysanız buraya tıklayarak TMM Platformundaki atıkları inceleyebilirsiniz

Henüz üye değilseniz, TMM Platformuna üye olmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

ANAKO YUMURTA ÜRÜNLERİ HAKKINDA

2006 yılında kurulan Anako Yumurta ve Ürünleri, 2010 yılından beri pastörize sıvı yumurta üretimi yapmaktadır.

Anako, ileri seviye teknolojiyi kullanarak ürettiği pastörize sıvı yumurta ürünlerini gıda güvenliği, hijyen, sağlık, verimlilik ve kullanım kolaylığına verdiği önemle endüstriyel mutfakların ve endüstriyel ölçekte yumurta kullanan üreticilerin kullanımına sunmaktadır.

ARKİM HAKKINDA

Arkim Kimyevi Maddeler 2011 yılında, “Yumurta Kabuğundan Doğal Antibakteriyel Elde Edilmesi Projesi” ile almaya hak kazandığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle kurulmuştur. Mevcutta gıda üreticileri tarafından kullanılan potasyum sorbat, sodyum benzoat ve natamisin gibi kimyasal koruyuculara Türkiye’de ve dünyadaki tek doğal alternatif gıda koruyucusu olan “ArCa Doğal Antibakteriyel”in patent sahibi ve üreticisidir.