TMM Platformu Üzerinden 14. Malzeme Alışverişi Gerçekleşti

Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu üyelerine yönelik tasarlanan teknik destek araçları ile firmaların malzeme alışveriş fırsatlarının uygulanabilirliği değerlendirilir ve üretim süreçlerinde alternatif malzemelerin kullanılması için gereken analiz ve yatırım çalışmaları desteklenir. 2018 yılından beri devam eden bu çalışmaların bir sonucu olarak firmalar arasında başarılı iş birlikleri kuruluyor.

Circular Vouchers teknik destek hibesinden faydalanan üye firmalardan P&G ve MGD Marmara Geri Dönüşüm, üretim sırasında ıskartaya çıkan standart dışı ürünlerin endüstriyel amaçla yeniden değerlendirilmesi konusundaki projelerini başarıyla tamamladılar.

Prof. Dr. Serdar S. ÇELEBİ önderliğinde yürütülen projede laboratuvar çalışmalarıyla P&G'nin standart dışı son ürünlerinin yeni ürünlere dönüştürülmesi amacıyla formüller geliştirildi, bu ürünlerin üretilmesi için uygun işletme koşulları çalışıldı ve ardından geliştirilen yeni ürünler için uluslararası akredite bir laboratuvardan ürün onayı alındı.

Uygulanan Circular Voucher projesi sayesinde Mayıs 2020 itibarıyla 67 ton standart dışı ürün (deterjan, sabun, diş macunu, vb.) halı/araba vb. yıkama amaçlı yeni bir ürüne dönüştürülmüş oldu.

Circular Vouchers
desteği sayesinde geliştirilen bu proje ile atık ürünlerin bertaraf edilmesi yerine yeniden değerlendirilmesi sağlanarak ciddi bir ekonomik ve çevresel kazanç sağlandı.

Siz de yapabilirsiniz

Malzeme satın almak veya satmakla ilgileniyorsanız, TMM hesabınıza giriş yaparak fırsatlara göz atabilirsiniz.
Henüz üye değilseniz, Türkiye Döngüsel Ekonomi Platformu’na üye olmak ve TMM’ye katılmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

P&G Hakkında

Markalarıyla dünya çapında 5 milyara yakın insanın yaşamına dokunan P&G, yaklaşık 70 ülkede faaliyet göstermektedir. P&G, Türkiye’de tüketicilerine Alo®, Ariel®, Braun®, Fairy®, Febreze®, Gillette®, Head & Shoulders®, Herbal Essences®, İpana®, Oral-B®, Orkid®, Pantene®, Prima®, Tampax®, Gillette Venus® ve Vicks® gibi güvenilir, kaliteli, güçlü ve lider markalardan oluşan geniş ürün yelpazesiyle hizmet vermektedir. P&G ve markaları ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için http://www.pg.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

MGD Marmara Geri Dönüşüm Hakkında


2006 yılında kurulan MGD Marmara Geri Dönüşüm, tesis yatırımı ve lisans çalışmalarını 2008 yılında tamamladıktan sonra faaliyetlerine başladı. 1970 yılında hurda metal ticareti yaparak çıktığı yolda bugün; Gebze (Merkez) ve Manisa-Turgutlu’da toplam 35.000 m2 alan üzerine kurulu entegre geri dönüşüm tesisleri, sahip olduğu lisanslar ve güçlü altyapısı ile atığın her noktasında öncü olarak faaliyet gösteriyor. Sektörün ihtiyacı olan birikime sahip olmakla yetinmeyip tedarikçileriyle birlikte kendisini ve yeteneklerini sürekli geliştirmeye devam ediyor.