Türkiye Materials Marketplace’in ilk atık alışverişi gerçekleşti!

7 Aralık 2. Network Toplantısında gerçekleştirilen, Sinerji İmkanlarının Belirlenmesi atölye çalışması çıktılarının TMM platformu üzerinden ilk atık alış verişi gerçekleşti.

TMM Platformu sayesinde, Anadolu Etap, atık toner ve floresan lambalarını bu alanda uzman geri dönüşüm firması Exitcom Recycling’e iletti.

Anadolu Etap bünyesinde üretilen toner / floresan atıkları bugüne kadar bertaraf ücreti ödenerek yönetmeliklere uygun şekilde bertaraf firmasına iletiliyordu. 7 Aralık 2. Network Toplantısında gerçekleştirilen, Sinerji İmkanlarının Belirlenmesi atölye çalışması çıktılarının üzerinden hareketle, Anadolu Etap, toner ve floresan atıklarını TMM platformuna yükledi. Platform üyesi olan Exitcom bu atık ilanının üzerine Anadolu Etap ile iletişime geçip atıklarına talip olduğunu belirtti. TMM platformu üzerinden yapılan bu alışveriş sayesinde 26 kg toner, 23 kg floresan atığı TMM platformu sayesinde bertaraf edilmek yerine geri dönüşüme gönderilmiş oldu.

Atık alış verişinin faydaları

Anadolu Etap, atık bertarafı için ayrıca ücret öder iken, yapılan bu çalışma sayesinde bertaraf bedeli ortadan kalkmış; atıklar geri dönüşüme gönderilmiştir. Bertaraf bedeli ödenmediği için ekonomik fayda sağlanmakla beraber; atıkların geri dönüşüm tesisine iletilmesi ile hammadde kullanımının önüne geçilmiş, karbon salımı önlenerek enerji tasarrufu ve çevresel fayda da sağlanmıştır. Atık floresan lambalar %97, atık tonerler %95 geri kazanım oranlarıyla geri dönüştürülmüştür.

Böylelikle döngüsel ekonominin hedefi olan sıfır atığa yaklaşma prensibiyle hem ulusal ekonomiye hem de sürdürülebilir bir çevreye katkıda bulunulmuştur.

Anadolu Etap Hakkında

Mersin, Denizli ve Isparta'daki 3 üretim tesisi; Balıkesir Gönen'deki 1 meyve paketleme tesisi ve farklı bölgelerdeki 25,000 dekar arazi üzerinde kurulu 7 çiftliği, 3,5 milyon dikili meyve ağacıyla Anadolu Etap, Türkiye’nin en büyük meyve yetiştiricisi ve meyve suyu üreticisidir.

Exitcom Hakkında

Türkiye’nin ilk ve tek Lamba/ Floresan, Kartuş/ Toner ve Pil geri kazanımını sağlayan; tüm AEEE gruplarını işleyebilen entegre bir tesise sahip olan Exitcom aynı zamanda elektronik atıklarının yönetimlerini kolaylaştırmak ve ortaya çıkabilecek riskleri azaltmak amacıyla müşterilerine bilgi güvenliği çerçevesinde veri imha ve arşiv imhası hizmeti de sunmaktadır.

Siz de yapabilirsiniz

Siz de ürettiğiniz atıkları TMM Platformuna ekleyip atıklarınızdan ekonomik fayda sağlayabilirsiniz

Eğer lisanslı bir atık alıcısıysanız buraya tıklayarak TMM Platformundaki atıkları inceleyebilirsiniz

Henüz üye değilseniz, TMM Platformuna üye olmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli