Tanımın Gelişimi

Bilimsel literatürde ve profesyonel yayınlarda 100'den fazla farklı döngüsel ekonomi tanımı kullanılmaktadır. Kullanımda çok farklı tanımının bulunmasının nedeni konseptin çok çeşitli araştırmacılar ve uzmanlar tarafından uygulanmakta olmasıdır (Kirchherr, Reike ve Hekkert 2017). Bir bilim insanı kavramın bir yönünü vurgularken finansal analist farklı bir yönüne atıfta bulunur. Tanımlardaki bu çeşitlilik, döngüselliğin ölçülebilir olmasını da zorlaştırıyor.

Tanımlar genellikle hammadde kullanımına veya sistem değişimine odaklanır. Kaynak kullanımına odaklanan tanımlar genellikle 3-R yaklaşımını takip eder:

§ Azalt (minimum hammadde kullanımı)

§ Yeniden kullan (ürünlerin ve bileşenlerinin maksimum seviyede yeniden kullanımı)

§ Geri dönüştür (hammaddelerin yüksek kalitede yeniden kullanımı)

Araç kullanımı iyi bir örnek olabilir. Car2Go ve ZipCar gibi şirketlerden araba paylaşımı yapmak, daha az kişinin kendi arabalarını satın alması gerektiği anlamına gelir. Bu hammadde kullanımını azaltır (azalt). Eğer arabanın motoru bozulursa, onarılabilir veya arabanın şasi ve iç kısmı başka bir arabanın yapımında veya yenilemesinde kullanılabilir (yeniden kullan). Bu parçalar artık yeniden kullanılamadığında, parçaların metal, tekstil ve plastik kısımları eritilerek yeni bir araba yapımında kullanılabilir (geri dönüştür).